
Polska Konwencja Jogi
Wychodząc od znaczenia słowa joga, którą wyjaśniał Mircea Eliade jako wiązać, łączyć, połączyć – wzięliśmy udziału w Festiwalu Jogi, którego zadaniem było jednoczenie nauczycielskiego środowiska joginów oraz prezentowanie go adeptom jogi w Polsce. W ramach dwudniowego Festiwalu przedstawione zostały sesje wywodzące się z różnych szkół i tradycji jogi. Od najbardziej rozpowszechnionego w Polsce stylu Hatha Jogi wg. Iyengara, przez Jogę Kundalini Jogi Bhajana i dynamiczną Ashtanga Jogę, do ćwiczeń prezentujących anatomię pozycji jogi. Współautorami tego wyjątkowego wydarzenia byli nauczyciele jogi z całej Polski. Każdy z nich zaprezentowało jedną lub dwie sesje tematyczne.
Zajęcia odbyły się w 4 salach o różnej wielkości. W ramach udziału w festiwalu uczestnicy skorzystali z 8 półtoragodzinnych zajęć. Oprócz lekcji tematycznych na scenie głównej festiwalu w ciągu dnia poprowadzone były bezpłatne zajęcia jogi i medytacji a także prezentacje szkół jogi. Festiwalowi towarzyszyło miasteczko namiotowe, wegetariańskie dania, kramy z artykułami indyjskimi i przyborami do jogi oraz atrakcje dla najmłodszych.
Nauczyciele
Fotorelacja
Ulla Wilczyńska-Kalak
„Otwarcie serca – vinyasa joga”
„Budowanie sekwencji vinyasa jogi”
Z wykształcenia biolog molekularna. Kariera naukowa była w większości związana z projektami medycznymi z zakresu onkologii. Częsty kontakt z osobami chorymi uzmysłowił jej jak wielką rolę w kontekście wychodzenia z choroby odgrywa psychika. To odkrycie skłoniło do głębszych poszukiwań, które doprowadziły do jogi. Właścicielka Studio Namaste Yoga. Przygodę z jogą rozpoczęła w 2004 roku podczas studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a kontynuowała w Australii, gdzie poznała wielu wyjątkowych australijskich i amerykańskich nauczycieli. Celem jej zajęć jest pozytywna, wesoła i inteligentna joga – budząca energię życia i miłości. Chciałaby aby w trakcie zajęć każdy odnalazł radość i siłę jogi.
Monika Kwik
„Mooladhara czakra – centrum podstawy”
„Górny trójkąt: vishudi – komunikacja, ajna – intuicja, sahasrara – korona”
Ukończyła kurs nauczycielski Jogi Kundalini według ścieżki w tradycji Jogina Bhajana w Anglii w szkole „SKY – School of Kundalini Yoga”. W Varanasi w Indiach poznała swojego nauczyciela Pandita Aruna Kumara Sharmę, który w ostatnich latach swojego życia inicjował Monike – Chinmayi na ścieżce sadhany jogi-tantrycznej, wtajemniczając w drogę związaną z naukami dotyczącymi energii Kundalini. Spędziła 6 lat w Indiach, ukończyła kurs filozofii na uniwersytecie w Varanasi obecnie podróżuje po świecie i uczy jogi.
Grażyna Smith
„Elastyczny kręgosłup dzięki jodze kundalini wg Jogi Bhajana”
„Shakti Dance – joga tańca”
Instruktorka Jogi Kundalini według przekazu Yogi Bhajana. Ukończyła roczny kurs instruktorski w czerwcu 2006 w Wielkiej Brytanii z Guru Dharam Singh i Darrylem O’Keeffe (autorzy książki „Kundalini – esencja jogi” wyd. ABA 2004). Od tego czasu uczy Jogi Kundalini w Warszawie. Inspiracją do udziału w kursie instruktorskim była Celena Polena, u której studiowała w Joga Klubie w latach 2004 i 2005. Praktykę rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie. W 2008 roku studiowała u Sary Olivier we Włoszech taniec jogi – Shakti Dance. W latach 2010-15 organizowala w Polsce kursy nauczycielskie z brytyjska szkoła jogi I-SkY.
Julia Durkiewicz
„Asany wspomagające oczyszczanie organizmu”
Założycielka poznańskiego Domu Kultury Jogi. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Psychosomatyczne Praktyki Jogi AWF we Wrocławiu. „W jodze najbardziej fascynuje mnie jej wszechstronność, możliwość dostosowania praktyki do indywidualnych potrzeb. Swoją praktykę opieram głównie na hatha – jodze według tradycji Iyengara, łącząc ją z elementami vinyasy. Nieodłączny element praktyki stanowi pranayama, relaksacja i medytacja uważnościowa.”
Ewa Moroch
„Obudzić ogień – vinyasa heart Power”
„Harmonia wody – vinyasa flow water”
nauczycielka Vinyasa Flow Yogi, uczennica Shiva Rei, fanka Victora Frankla, i słowiańskiej ekspresji VINYASY. Projektantka arytmetyki asan w ruchu, zawsze w zgodzie z ciałem i umysłem. Psycholog sportu i aktywności fizycznej, doktor nauk o kulturze fizycznej. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, gdzie zajmuje się relaksacją w psychologii, psychologią sportu i psychosomatoterapią. Autorka bloga mohoyoga.pl oraz projektu fitVEGEmama.
Paulina Stróż
„Zakorzenienie i otwarcie serca”
Dyplomowany nauczyciel jogi stopnia Junior III wg przekazu B.K.S. Iyengara (dyplom Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie).Praktykuje od 22 lat a uczy od 17. Utrzymuje stały kontakt z Instytutem Iyengara w Punie od roku 2003 gdzie praktykuje regularnie pod ok dzieci Mistrza B.K.S Iyengara – Gity i Prashanta pragnąc utrzymać czystość przekazu mistrza. Zafascynowana w jodze procesem wycofywania świadomości z procesu myślenia – przejściem na odczuwanie i obecność (świadome bycie) oraz oczyszczaniem serca kiedy zaczynamy stopniowo dostrzegać Boską Rzeczywistość; a obecność staje się czymś wiecej niż indywidualną obecnością -staje się odbiciem Większej Obecności
Łukasz Zalewski
„Anatomia stania na głowie”
Praktykuje jogę ponad 20 lat, student fizjoterapii, absolwent psychosomatycznych praktyk jogi w AWF Wrocław, właściciel Instytutu Ćwiczeń Psychofizycznych w Opolu, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha-joga. Swoją wiedzę i praktykę poszerza podczas corocznych wyjazdów do Indii. Praktykuje medytację zen. Największym przesłaniem jogi jest ahimsa. W swoim podejściu do praktyki asan wykorzystuje wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki ludzkiego ciała.
Konrad Kocot
„Regeneracja i praktyki oddechowe”
„Tworzenie przestrzeni w ciele a spokój umysłu”
Absolwent indianistyki UJ. Praktykuje jogę od ok. 30 lat a naucza od 25. Jest jednym z najbardziej doświadczonych nauczycieli jogi metodą Iyengara w Polsce. Obecny stopień – Intermediate Senior III. “W swojej praktyce i nauczaniu zaczynam od tego, co ‘fizyczne’- równowagi, symetrii, precyzji – co pomaga lepiej funkcjonować tu i teraz. Jednocześnie pokazuje, że fizyczność to nie wszystko i dopiero jej przekraczanie pozwala odkryć prawdziwy smak jogi i życia”.
Izabela Raczkowska
„Sekwencja otwierająca biodra yin yogi”
„Połączenie ruchu z oddechem w podejściu vinyasa krama jogi”
Moje spotkanie z jogą nastąpiło w latach 90 w wyniku poszukiwań bardziej świadomej i holistycznej formy aktywności fizycznej. Posiadam doświadczenie w pracy z osobami borykającymi się z chorobami narządów ruchu oraz z osobami z chorobami układu kostno-stawowego zdobyte w czasie pracy w przychodni ortopedyczno-rehabilitacyjnej. Posiadam dwa dyplomy kursów fizykoterapii AWF we Wrocławiu. Uzyskałam dyplom Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Hatha Yoga (uprawnienia państwowe) u prof. Janusza Szopy na AWF w Katowicach. Obecnie uczę się na studiach podyplomowych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku „Psychosomatyczne praktyki jogi” u prof. Leszka Kulmatyckiego.
Krystian Mesjasz
„I seria prowadzona ashtanga jogi”
„Otwieranie klatki piersiowej oraz skręty”
jest nauczycielem ashtanga vinyasa yogi. Publikuje w magazynie „Yoga & Ayurveda” przedstawiając czytelnikom kulturę Indii i historię nowożytnej jogi. Jest również redaktorem portalu „Boso Na Macie” – jednego z największych portali o jodze i zdrowym stylu życia. Regularnie podróżuje do Instytutu KPJAYI w Mysore w Indiach, gdzie pod okiem Sharata Joisa pogłębia i rozwija praktykę jogi.
Małgorzata Wolska
„Yin joga – praktyka”
Instruktorka w poznańskim Domu Kultury Jogi. Zawodowo związana z budownictwem i językami obcymi. Joga to pasja i nieodłączny element codzienności. „Fascynują mnie jogiczne formy ruchu, praca z oddechem i ich oddziaływanie na nasze samopoczucie oraz postrzeganie świata. Ćwiczę w tradycji hatha – jogi, próbując różnych stylów. Najbardziej odpowiadają mi zajęcia w rytmie vinyasy, jivamukti oraz joga yin.”
Olga Szemley
Yogattractive
Autorka metody jogicznego anti-agingu twarzy i szyi Yogattractive, znawczyni azjatyckich metod pielęgnacji twarzy Yogattractive. Naturalny anti-aging twarzy warsztaty metody naturalnego odmładzania twarzy i szyi Yogattractive
Marek Bednarski
Fabryka Energii
Dyplomowany nauczyciel jogi metodą B.K.S. Iyengara stopnia Intermediate Junior II, posiadający certyfikat zgodności nauczania metodą IYENGARA. Ukończył kurs fizjoterapii. Fabryka Energii – Centrum Jogi Wrocław.