Sulisław 24,
49-200 Grodków
Formularz kontaktowy
(77) 439 02 40
(22) 322 71 00

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa Jogi i Ajurwedy

 20-22 VI 2014 r.

PODSUMOWANIE KONFERENCJI 2014

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu już za nami, cały czas jednak osoby biorące w niej udział, zarówno zaproszeni naukowcy jak i uczestnicy żyją jej niezwykłą atmosferą. Sama inauguracja Konferencji już zapowiadała niezwykłe wydarzenia. Uczestników powitał Gość Honorowy profesor Maria Krzysztof Byrski – najwybitniejszy polski indolog, rozmiłowany z kulturze Indii a wykłady inauguracyjne wygłosili: Dr Ramrao Nagendra – rektor S-VYASA Yoga University oraz Dr Hari Sharma z Ohio State University. Oprócz naukowego wymiaru inauguracja miała także niezwykły wymiar duchowy. Konferencje zaszczycił swoją obecnością ksiądz prałat Wiesław Niewęgłowski, który w latach 1978–2012 pełnił funkcję Krajowego Duszpasterza Środowisk Twórczych.
Ksiądz prałat odmówił modlitwę „Ojcze nasz” a zaraz potem Ekscelencja Chandra Mohan Bhandari zaintonował hinduskie mantry. Ksiądz Niewęgłowski w swoim słowie wstępnym nawiązał do ekumenicznego dorobku Świętego Jana Pawła II, który jako pierwszy w historii papiestwa zaprosił do wspólnej modlitwy przedstawicieli kilkunastu różnych wyznań.

Uczestnicy przyjechali do nas z całej Polski i z zagranicy i prezentowali rożne środowiska. Gościliśmy lekarzy, nauczycieli, pielęgniarki, rehabilitantów, instruktorów sportowych, studentów Uniwersytetów Medycznych i AWF z całego kraju, a także prawników, inżynierów i przedstawicieli innych zawodów.
W odróżnieniu od innych konferencji, które mają zwykle w programie tylko część teoretyczną, podczas tego wydarzenia odbywały się także zajęcia praktyczne. Dwa dni rozpoczynały się poranną półtoragodzinną sesją jogi prowadzoną przez Pana Bhandariego, w środku dnia był czas na naukę pranajamy i relaksacji. Uczestnicy pozostali pod ogromnym wrażeniem zajęć z Panem Bhandarim, wieloletnim dyplomatą, który z wielką swobodą prezentował osobiście pozycje jogi, a także prowadził zajęcia z jogi śmiechu i proponował to wszystko z niezwykła prostotą i otwartością.

Odbywały się też indywidualne konsultacje medyczne profesorów ajurwedy, do których można było pójść z konkretnymi schorzeniami i problemami.
Ogromna popularnością cieszyły się także wieczorne panele dyskusyjne, gdzie w mniej formalnej atmosferze można było uczestniczyć w swobodnej dyskusji zarówno z panelistami jak i wymienić się opiniami z innymi uczestnikami konferencji.

PrelegenciGaleria

Video

Prof. Maria Krzysztof Byrski

Prof. dr Sat Bir Khalsa

Ekscelencja Chandra Mohan Bhandari

Dr Sunil Kumar Joshi

Prof. dr hab. med. Andrzej Kokoszka

Dr Partap Chauhan

Prof. nadzw. dr hab. Lesław Kulmatycki

Dr Hongasandra Ramrao Nagendra

Dr C. Rajan Narayanan

Prof. zw. dr hab. Wiesław Pilis

Prof. nadzw. dr hab. Janusz Szopa