Sulisław 24,
49-200 Grodków
Formularz kontaktowy
(77) 439 02 40
(22) 322 71 00

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Jogi i Ajurwedy

odbyła się w dniach od 23 do 25 czerwca 2017 r.

Współorganizatorem konferencji było Ministerstwo Ajurwedy, Jogi, Unani, Siddha, Homeopatii (AYUSH) z Indii.


Joga i ajurweda to starożytne, ale wciąż aktualne i użyteczne w życiu codziennym nauki. Prowadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na całym świecie badania naukowe i kliniczne potwierdzają skuteczność tych indyjskich, wedyjskich nauk, które funkcjonują ponad podziałami religijnymi, rasowymi czy geograficznymi. Z uwagi na coraz większe zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi, rozwiązania należy szukać w powrocie do pełnej harmonii i pokoju, nie tylko wewnątrz siebie czy w ramach społeczności, ale także do życia w zgodzie z naturą i jej prawami.

W ramach IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej Jogi i Ajurwedy w jednym miejscu udało się zebrać wybitnych przedstawicieli i praktyków medycyny ajurwedyjskiej, jogi oraz naukowców, reprezentujących świat medycyny zachodniej. Dyskutowano m.in. na temat zastosowania jogi i ajurwedy w medycynie zachodniej, konieczności dalszego prowadzenia badań naukowych dla potwierdzenia ich skuteczności, a także szans na włączenie ich do systemów opieki zdrowotnej w krajach europejskich.

PrelegenciFotorelacja

Komitet Naukowy

  • prof. dr hab. n. med. Dariusz Patkowski – Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu,
  • prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska – Dziekan Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
  • dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski – pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
  • prof. nadzw. dr hab. inż. Lothar Kroll – Kierownik Departamentu Struktur Lekkich i Techniki Polimerów, Dziekan ds. Badań i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz, Niemcy.

Przewodniczący Komitetu Naukowego

Prof. Dariusz Patkowski – specjalista chirurgii i urologii dziecięcej. Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uznany autorytet w dziedzinie chirurgii endoskopowej dzieci, szczególnie noworodków. Wielokrotnie zapraszany jako wykładowca kursów chirurgii endoskopowej oraz jako chirurg wykonujący szkoleniowe zabiegi w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim chirurgiem pośród wykładowców prestiżowego ośrodka szkoleniowego chirurgii endoskopowej w Strasburgu we Francji.

Komitet Organizacyjny

  • Chandra Mohan Bhandari – były Ambasador Indii i Patron Instytutu Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu, Polska,
  • Jerzy Bar i Beata Bar – fundatorzy, Centrum Współpracy Polska – Indie,
  • Piyush Mittal – dyrektor Hotelu Pałac Sulisław,
  • Ewa Bar-Kużdżał – redaktor naczelna magazynu „Yoga & Ayurveda”,
  • Tomasz Bar – wydawnictwo, film i fotografia, dyrektor ds. produkcji.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Chandra Mohan Bhandari – były ambasador Indii w Polsce i na Litwie. W indyjskiej dyplomacji służył od 1974 r. Przebywał m.in. w Tajlandii, Norwegii, Nigerii i Australii. Był ambasadorem w Kambodży i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz konsulem generalnym w Toronto. Dzięki bogatemu doświadczeniu dyplomatycznemu zyskał ogromną wiedzę na temat różnych kultur i tradycji. Wierzy w jedność wszystkich kultur i religii. Przedstawiał liczne mowy i publikacje podczas konferencji jogi, ajurwedy i nauk wedyjskich na całym świecie. Założyciel charytatywnej szkoły dla potrzebujących dzieci w jego rodzinnej wsi Ranikhet. Jest także autorem wielu naukowych publikacji i inspirującym mówcą. Posiada tytuł magistra w dziedzinie fizyki, a także ukończył studia z zakresu Leśnictwa i Studiów Strategicznych. W 2016 r. został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli Jogi na rok 2016 przez rządową Radę Stosunków Kulturalnych Indii (ICCR).